w

Co to są memy i jak powstały?

Memy można znaleźć niemal wszędzie: na portalach społecznościowych, na stronach internetowych, a także coraz częściej również w mediach. Czym są i jak właściwie powstały memy i czemu zawdzięczają swoją popularność?

Co to są memy?

Kiedy słyszymy słowo “memy” zazwyczaj na myśl przychodzą nam obrazki lub fotografie okraszone zabawnym, lub prześmiewczym podpisem, które udostępniane są przez użytkowników sieci internetowej w każdym wieku, na najróżniejszych portalach.

Mem internetowy przybiera rozmaite formy – mogą nim być zdjęcia z komentarzem (demotywatory), krótkie filmiki lub przekazy tekstowe. Ma on wywoływać emocje, ale zwykle jego głów celem jest wzbudzenie śmiechu. W sieci spotyka się też memy, które są banalne irytujące czy wręcz niesmaczne.

Historia memów

Zastanawiając się, skąd wzięły się memy, należy wspomnieć, iż ich istnieje, sięga roku 1976, ponieważ to wtedy pojęcie to po raz pierwszy pojawiło się w książce Richarda Dawkinsa o tytule “Samolubny gen”, gdzie w jednym z rozdziałów autor opisuje przekazywanie poglądów między ludźmi w taki sposób, że finalnie informacja dociera do całego społeczeństwa. Według teorii zawartej w książce Richarda Dawkinsa takie informacje wręcz same rozprzestrzeniają się lub popadają w totalną niepamięć, dokładnie tak samo, jak geny. Dawkins opisując to zjawisko, po raz pierwszy użył pojęcia “memy”, jako nawiązanie do greckiego wyrazu “mimesthai”, który oznacza naśladownictwo. Dopiero w późniejszym czasie słowo to pojawiło się w sieci i stało się tak popularne pośród wszystkich jej użytkowników.

Ścieżka popularności memów

Wiemy już, skąd wzięły się memy, skąd jednak biorą się te najpopularniejsze dostępne w sieci memy i jak to możliwe, że rozprzestrzeniają się po niej tak szybko? W sieci dzięki natychmiastowej komunikacji możemy dzielić się ze sobą piosenkami, wiadomościami, zdjęciami, a także memami. Dzięki możliwości szybkiego przesyłania wiadomości niektóre nagrania, śmieszne gify, czy memy w kilka dni opanowują nie tylko nasze krajowe portale, ale również zagraniczne serwisy. Istnieje wiele symboli-memów, które kojarzą praktycznie wszyscy, niezależnie od kraju, doskonałym tego przykładem są zabawne teksty połączane ze zdjęciem Chucka Norrisa, które na lata zapisały się w pamięci wielu internautów. Memy pojawiają się wszędzie: na Facebooku, grupach tematycznych, Instagramie, Twitterze, a także w innych mediach internetowych, gdzie są udostępniane dalej przez kolejnych użytkowników, którym spodobał się wybrany mem, nic więc dziwnego, że rozprzestrzeniają się one tak szybko.

Przeznaczenie memów internetowych

Kiedy myślimy o memach, najczęściej przypominają nam się te, które rozbawiły nas do łez, jednak należy wspomnieć o tym, że istnieją różne rodzaje memów, nie wszystkie mają na celu bawić odbiorców. Owszem, większość memów to twory, które mają nas rozśmieszyć lub chociaż spowodować uśmiech na naszej twarzy, ale istnieją również takie memy, które dzięki odpowiedniej kompozycji zdjęcia i tekstu mają skłonić nas do refleksji. Coraz częściej memy wykorzystywane są nie tylko, jako sposób na dostarczenie internautom rozrywki, ale również jako środek przekazu ważnych informacji takich jak zbiórki na bardzo ważne cele lub środek przekazu najważniejszych informacji z kraju i ze świata. Memy to często o wiele efektywniejszy sposób na zdobycie uwagi internautów, dlatego tak chętnie wykorzystuje się je w przypadku chęci dotarcia do większej liczby odbiorców.

Do kogo skierowane są memy internetowe?

Wiele osób zastanawia się, do kogo właściwie skierowane są memy i kto jest ich docelowym odbiorcą, jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytania. Faktem jest, że odbiorcą memów może być zarówno 8-letnie dziecko, jak i 58-letni mężczyzna lub kobieta w sile wieku. Wszystko zależy od tematu memów, nie da się jednak ukryć, iż są takie memy, których targetem są konkretne grupy wiekowe, zawodowe lub osoby o określonych zainteresowaniach. Dzięki postępowi technologicznemu i skierowaniu uwagi na potrzeby oraz zadowolenie odbiorców, wiele portali umożliwia przeglądanie memów tylko i wyłącznie z wybranej przez internautów kategorii, dzięki czemu możemy odprężyć się, przeglądając tylko taki rodzaj memów, który w danym momencie będzie dobrze oddziaływał na nasze samopoczucie. Jeśli sami jesteśmy twórcami memów, przed wrzuceniem naszego dzieła do sieci, zastanówmy się, czy sami chcieliśmy oglądać podobne twory oraz, czy nasz humor nie sprawi, że ktoś poczuje się skrzywdzony bądź dotkliwie urażony.

Zgłoś nadużycie

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Dlaczego demotywatory o kobietach i mężczyznach są tak popularne?