w

Czym jest czarny humor?

Czarny humor to pojęcie, które każdy z nas słyszał w swoim życiu przynajmniej raz. Istnieje wiele rodzajów humoru oraz najróżniejsze typy żartów, jednak niezmiennie, od dekad, to właśnie czarny humor wśród wielu osób budzi oburzenie, innych zaś tego rodzaju żarty bawią do łez. Czym właściwie jest czarny humor? Czarny humor to wszystkie to taki rodzaj humoru, który przełamuje tematy tabu, a także żartuje z tematów, które powszechnie uważane są za wyjątkowo delikatne i trudne. To właśnie jest przyczyną niezwykle różnych reakcji, jakie wywołują tego rodzaju żarty i memy, jedni je kochają, inni nienawidzą. Czarny humor istnieje od lat, a ludzie, którzy dzielą się nim z innymi, wymyślają coraz to nowsze żarty, które zestawiają ze sobą nutkę komizmu, który wkrada się tam, gdzie są problemy, choroby, rasizm, czy śmierć. Czarny humor oficjalnie został zapoczątkowany przez André Bretona w 1935 r. i z każdą dekadą cieszy się coraz większą popularnością, mimo że spora grupa osób uważa, że “nie wypada” żartować w ten sposób. Czarny humor to jednak nie tylko domena internautów pojawia się również w różnych dziedzinach życia codziennego, a jedną z nich jest stand-up, gdzie czarny humor jest doceniany gromkimi brawami na przedstawieniach lub rozentuzjazmowanymi komentarzami w sieci.

Czarny humor dla inteligentnych ludzi

Przez lata badacze na całym świecie pochylają się nad ludzkim umysłem i różnymi aspektami, które są związane z ilorazem inteligencji. Jednym z przedmiotów badań jest właśnie czarny humor i co do jednego naukowcy na całym świecie są zgodni, a mianowicie: osoby, które lubią czarny humor, cechuje wysoki iloraz inteligencji. To właśnie osoby, które cechuje ponadprzeciętna inteligencja oraz zdolność panowania nad emocjami pozytywnie reagują na czarny humor. Osoby o przeciętnej inteligencji, takie, które przejawiały agresywne zachowania, nie tylko nie lubowały się w czarnym humorze, ale również nieszczególnie go rozumiały. Jednak nie tylko sama inteligencja ma wpływ na rozumienie czarnego humoru i to, czy go lubimy, czy nie, istotną rolę odgrywał również poziom wykształcenia. Badacze zauważyli, że osoby o wyższym wykształceniu pozytywnie odbierają czarny humor, ponieważ nie podchodzą do niego emocjonalnie i rozumieją nie tylko sam humor, ale również jego założenia.

Czarny humor – gdzie go szukać?

Jeżeli należymy do grona osób, które uwielbiają czarny humor lub dopiero chcemy zaznajomić się z tym, jakie żarty można znaleźć w tej dość kontrowersyjnej kategorii, to z pewnością poszukujemy źródeł oferujących tego typu żarty. W telewizji oraz szeroko pojętych mediach takich, jak radio, czy gazety na próżno szukać czarnego humoru, ponieważ w takich miejscach maksymalnie uważa się, żeby nie urazić niczym masowego odbiorcy.

Gdzie więc szukać czarnego humoru?

  • Stand-up, czyli coś, co kochają wszystkie osoby uwielbiające czarny humor. Podczas występów zarówno polskich, jak i zagranicznych stand-uperów możemy usłyszeć ogromną ilość żartów, które wpisują się w kategorię czarnego humoru.
  • Memy i portale, na których są one umieszczane to kolejne źródło czarnego humoru. Ogromne zróżnicowanie i fakt, że każdy może umieścić w takim miejscu stworzony przez siebie mem, sprawiają, że wśród tych internetowych tworów wiele posiada podpisy, które są niczym innym, jak właśnie czarnym humorem.
  • Portale społecznościowe to kolejne miejsce, w którym niezwykle chętnie publikuje się kontrowersyjne żarty z kategorii czarny humor. Istnieją specjalne grupy, do których możemy dołączać i razem z innymi pasjonatami czarnego humoru wymieniać się ulubionymi żartami i wzajemnie komentować swoje posty. To doskonały sposób na przeglądanie i udostępnianie czarnego humoru bez ryzyka, że kogoś urazimy, ponieważ takie grupy widoczne są tylko dla ich członków.
  • Istnieją książki tematyczne, które poświęcone są czarnemu humorowi. Znajdziemy w nich tylko i wyłącznie żarty z tej kategorii.

Niezależnie od tego, które źródło wybierzemy, opowiadając innym żarty z kategorii czarny humor, musimy pamiętać o tym, że nie wszystkie osoby zrozumieją i pozytywnie odbiorą nasze poczucie humoru. Dobra wiadomość jest taka, że jeżeli lubimy czarny humor, to z pewnością posiadamy ponadprzeciętny intelekt.

Zgłoś nadużycie

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Dobra, czy zła mamuśka, czyli najśmieszniejsze memy o teściowych

I po pandemi